Spółki | Zakładanie działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. Poznaj 5 zasadniczych różnic.

Masz super pomysł na biznes i zdecydowałeś, że założysz swoją własną firmę. Teraz tylko wystarczy wybrać odpowiednią formę prawną potrzebną do prowadzenia biznesu.

Wydaje się proste, prawda?

Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnią się one między innymi: kosztami rejestracji, zakresem odpowiedzialności za powstałe zobowiązania czy też formą opodatkowania.

Jaką formę wybrać?

Otóż to, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza zależy od tego, czym będziesz się zajmować, od Twoich kontrahentów, z którymi będziesz nawiązywał współpracę, a nawet od Twojej sytuacji majątkowej i rodzinnej.

Jakie są różnice pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a jednoosobową działalnością gospodarczą?
Na te pytanie znajdziesz odpowiedź poniżej.

Formalności przy zakładaniu firmy i spółki

.
Jednoosobową działalność gospodarczą, obecnie można założyć niezwykle szybko i co najważniejsze – bezpłatnie. Wystarczy tylko złożyć wniosek w urzędzie miasta, dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Z kolei, rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z dużo większymi kwestiami formalnymi. Po pierwsze, spółka musi zostać zgłoszona do KRS-u, czyli Krajowego Rejestru Sądowego, po to aby u notariusza sporządzić umowę spółki. Co więcej, nie jest to darmowe, tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieje również możliwość rejestracji spółki z o.o. drogą elektroniczną. Jest to znacznie tańszy i szybszy sposób, jednak ma pewną wadę – umowa zawiera tylko podstawowe elementy, które nie są wystarczające. Kolejną ważną kwestią podczas zakładania spółki jest to, że konieczne jest wniesienie kapitału w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. W przeciwieństwie do działalności gospodarczej, którą możesz zarejestrować nie posiadając absolutnie żadnych środków finansowych (choć nie polecamy takiej opcji 😉!).

Spółka z o.o. jest zupełnie oddzielnym, bytem prawnym. To znaczy, że nawet jeżeli jesteś prezesem spółki i zarazem pełnisz rolę jej głównego udziałowca, to i tak nie możesz traktować jej jak swojej działalności. Ponadto, każda nawet najmniejsza suma, która zasila konto firmy lub z niego wychodzi, musi mieć pokrycie w odpowiedniej dokumentacji np.: na fakturze czy umowie. W przypadku spółki zabronione jest także wpłacanie i wypłacanie pieniędzy z konta firmowego bez konkretnej potrzeby. Wiele decyzji musi być podjętych na zebraniach w formie uchwał przez zarząd. A wszelkie zmiany np.: w kwestii dopisania kodu PKD, wymagają wizyty w sądzie i zgłoszenia tego do KRS-u.

Odpowiedzialność za zobowiązania firmowe

.
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą ponosisz nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmowe. Przedsiębiorstwo powstaje po to, żeby zarabiało, jednak nie zawsze ten zamiar udaje się zrealizować. W przypadku, gdy Twoja firma popadłaby w długi, Ty jako właściciel odpowiadasz całym swoim majątkiem. Natomiast, w przypadku spółki z o.o., odpowiedzialność wspólników ograniczona jest do wysokości wniesionych przez nich udziałów.

Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)

.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą przeważnie przez pierwsze dwa lata mogą płacić tak zwaną preferencyjną składkę ZUS w kwocie około 500 złotych miesięcznie. Po tym okresie kwota wzrasta i wynosi blisko 1200 złotych za miesiąc. Jest to również dość dużym obciążeniem budżetu dla małych firm, ponieważ składka w tej wysokości musi być opłacana bez względu na to, czy firma ma zyski czy też nie. W spółce z o.o., w której jest co najmniej dwóch wspólników, to ani wspólnicy, ani członkowie spółki nie są objęci obowiązkowymi składkami wpłacanymi do ZUS. Istnieje oczywiście możliwość uniknięcia składek ubezpieczeniowych albo przynajmniej ograniczenia ich do stosunkowo niewielkiej kwoty. Co więcej, jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które przekonuje przedsiębiorców do wybrania spółki z o.o., jako formy swojej działalności gospodarczej.

Forma opodatkowania spółki z o.o. oraz jednoosobowej działalności gospodarczej

.
W działalności gospodarczej masz do wyboru kilka form opodatkowania. Możesz wybrać: podatek płacony od dochodu według skali 18% i 32% lub liniowy 19%, albo płaconym ryczałtem od przychodu. Spółka z o.o., jako osoba prawna płaci podatek od swojego dochodu (CIT) w wysokości 19% lub 15%. Co ważne, jeżeli będziesz wypłacał pieniądze ze spółki w postaci dywidendy, to skutkiem tego będzie podwójne opodatkowanie zysku spółki z o.o. jednak możesz tego uniknąć zwiększając sobie koszty.

Jaką księgowość prowadzić w spółce, a jaką przy działalności?

.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może prowadzić uproszczoną księgowość albo ewidencję przychodów. Z kolei, spółka z o.o. musi prowadzić pełne księgi handlowe oraz sporządzać bilans. Jest to znacznie trudniejsze, ponieważ wymaga większej wiedzy księgowego, co sprawia, że jest to także dużo droższe. Opłata w biurach rachunkowych za prowadzenie księgi dla jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi obecnie blisko 100-200 złotych netto miesięcznie, a w przypadku spółki z o.o. koszt wynosi od około 500 złotych do nawet kilku tysięcy.

.

Jaka forma prowadzenia firmy będzie dla Ciebie najlepsza? Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

.
Odpowiedzi na te pytania są proste. Jeżeli masz niski budżet, będziesz sprzedawać produkty lub usługi osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie planujesz dużych inwestycji to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaletą tej opcji jest to, że przez 2 lata będziesz płacił niskie składki ZUS, podatek dochodowy zapłacisz dopiero, kiedy będziesz miał dochód, a innych kosztów nie poniesiesz na początku prowadzenia swojej działalności.

Natomiast, jeśli Twoi potencjalni klienci są bardziej skłonni do zakupów od spółki, planujesz zaciągnąć duży kredyt firmowy, zatrudnić wielu pracowników i chcesz działać na dużo większą skalę – rozważ założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

A jeśli szukasz więcej porad lub innych prawnych ciekawostek…

Koniecznie zaglądaj na nasz blog, na którym dzielimy się swoją wiedzą z zakresu prawa, finansów i nie tylko!