Polisolokaty
STAN PRAWNY NA DZIEŃ 07 luty 2022 r.
W ramach działu obsługującego postępowania z zakresu rynku finansowego wypracowaliśmy skuteczne strategie prowadzenia spraw związanych z tzw. polisolokatami, czyli ubezpieczeniami na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W teorii ubezpieczenie w praktyce okazywało się inwestycją obarczoną wysokim ryzykiem utraty środków, blokadą dostępności, konsekwencjami, których konsument przewidzieć zwykle nie mógł. Efektem działań instytucji nadzorczych i regulatorów rynku jest m.in. decyzją Komisji Nadzoru Finansowego przeprowadzona 15 lipca 2021 roku interwencja produktowa, w wyniku której zakazano wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są m.in. związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Pełna treść komunikatu.
Najczęściej identyfikujemy naruszenia związane są z nieuczciwymi praktykami oferowania produktów zupełnie nieadekwatnych do potrzeb i możliwości finansowych Klienta. Powiązane zwykle z pomijaniem lub zatajaniem informacji o ryzyku bądź ograniczonej płynności, brakiem weryfikacji zrozumienia produktu jest klasycznym przykładem tzw. „misselingu”. Odrębnym dochodzeniem odpowiedzialności jest natomiast wskazanie naruszeń w samej konstrukcji produktowej. Jednostronność świadczenia, wysokie opłaty likwidacyjne polisy, przenoszenie praktycznie pełnego ryzyka na ubezpieczonego, brak dochowania obowiązków informacyjnych oraz wiele innych wpływa często na nieważność zawartej umowy z ubezpieczycielem.
Nasza linia argumentacji odnajduje odzwierciedlenie w uzyskanych przez Instytut wyrokach zasądzających na rzecz naszych Klientów wnioskowanych kwot. Nasze stanowisko, które jest uznawane przez sądy wskazuje, że ubezpieczyciele zawierają umowy ubezpieczenia o charakterze czysto inwestycyjnym, bez elementu rzeczywistej ochrony ubezpieczeniowej, a zawierającej jedynie pozór, fikcję tej ochrony co stanowi o jej bezsprzecznej nieważności w całości. Należy tu wspomnieć, że niektóre umowy ubezpieczenia nie tylko nie zapewniały oczekiwanej ochrony, to wartość tej ochrony często była niewłaściwie określana. Dodatkowo abuzywne klauzule w umowie, nieczytelne i niezrozumiałe zapisy w Warunkach ubezpieczenia stały w sprzeczności do zasad współżycia społecznego.
Co istotne, wg obowiązujących norm prawnych o odszkodowanie można starać się przez 10 lat, licząc od dnia potrącenia zgromadzonej kwoty przez ubezpieczyciela. Rekompensata przysługuje zarówno osobom, których polisolokata upadła, jak i posiadaczom aktywnej polisy, którzy chcieliby z niej zrezygnować.
Nasze doświadczenie
Reprezentujemy Klientów w sporach przeciwko m.in. następującym podmiotom:
TUnŻ Europa S.A.
Skandia TU S.A. obecnie Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group
Open Life TU Życie S.A.
AEGON TU na Życie S.A.
Compensa TUnŻ S.A.
UNIQA TUnŻ S. A. (dawniej AXA Życie TU S. A. )
Wybrane akty prawne i opracowania
DECYZJA Nr RKT – 01/2016 Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotycząca m.in. ochrony zbiorowych interesów konsumentów, gdzie uczestnikiem postępowania jest Skandia Życie TU S.A.
WYROK Sądu Apelacyjnego z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie sygn. akt V ACa 451/18
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) (Dz. U. UE L 352 z 09.12.2014 r., str. 1 z późn. zm.)
Stanowiska Rzecznika Finansowego w sprawie linii orzecznictwa Sądu Najwyższego
Komunikat Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie interwencji produktowej z 15 lipca 2021 roku
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie przedawnienia roszczeń z "polisolokat"
Decyzja Prezesa UOKIK nr DOZIK-10/2022 z dnia 3 czerwca 2022 roku, w sprawie stosowania klauzul niedozwolonych we wzorach umów ubezpieczenia na życie z UFK, przez UNIQA TUnŻ S. A. (dawniej AXA Życie TU S. A.)
W czym możemy Ci pomóc?
Konsultacje w zakresie spraw dotyczących polisolokat prowadzone są
w Instytucie bezpłatnie. Napisz do nas jaka Inwestycja Cię niepokoi.