Optymalizacja formy organizacyjno-prawnej biznesu 

STAN PRAWNY NA DZIEŃ 14/02/2022 r.

Obowiązujący od początku stycznia 2022 roku porządek prawny spowodował przetasowanie w optymalnych formach prowadzenia działalności gospodarczej. Po chaosie przyszedł czas na doprecyzowanie przepisów, a te w konsekwencji nakreśliły „nowy porządek” w prawie podatkowym.

Duża część przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, aby ochronić się przed zwiększeniem obciążeń podatkowych (podwyższona składka zdrowotna, danina solidarnościowa) decyduje się na zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej – np. na spółkę z o. o. albo spółkę komandytową czy komandytowo-akcyjną.  Ze względu na swoją prostotę zwolenników mają także spółki jawne (m.in. brak konieczności prowadzenia pełnej księgowości, założenie spółki przez zgłoszenie do KRS). Jednak po nowelizacji prawa wspólnicy, opodatkowani zwykle podatkiem liniowym, muszą się liczyć ze wzrostem kosztów w postaci 4,9% składki zdrowotnej liczonej od dochodu, której ponadto nie odliczą od podatku od 01.01.2022r. oraz daniną solidarnościową od wspólnych dochodów.

W gąszczu norm i przepisów, oferujemy nasze usługi świadczone w obszarze optymalizacji formy prowadzenia działalności gospodarczej. Celowość optymalizacji to adaptacja formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa do warunków otoczenia gospodarczego, w którym przyszło mu funkcjonować. Wykorzystywane narzędzia mają na celu dopasowanie najbardziej korzystanej formy prawnej biznesu, zapewnienie jego ciągłości działania czy zminimalizowanie ryzyka przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązania. Z doświadczenia wiemy, że proces przekształcenia działalności czy aportu jest przez większość prowadzących firmę postrzegany jako trudny i czasochłonny, a symptomy świadczące o jego potrzebie często wręcz ignorowane. Niekiedy jednak bierność zaczyna wpływać negatywnie na konkurencyjność i kondycję finansową biznesu, często ograniczając znacząco jego rozwój lub stwarzając zagrożenie dla majątku jego wspólników. Zlecając kompleksowe  przeprowadzenie tego procesu doświadczonemu zespołowi prawno-podatkowemu zrealizujesz cel przy minimalnym nakładzie zaangażowania.

 

Co musimy wiedzieć o Twoim biznesie? Pobierz poniższy formularzwypełnij i odeślij do nas na adres: instytut@kipp24.pl lub wchodząc w zakładkę KONTAKT u dołu strony.

 

Po przeanalizowaniu odpowiedzi, zaprosimy Państwa na konsultację osobistą bądź on-line. Uzyskane informacje pozwolą nam na zbudowanie efektywnej strategii, której każdy element będzie Państwu wytłumaczony, zaplanowany w szczegółach, uzasadniony ekonomicznie, spójny.

Inne usługi dla Firm

Stała obsługa korporacyjna

 

W ramach praktyki Instytut świadczy kompleksową pomoc prawną przedsiębiorcom. Doradzamy w kwestiach korporacyjnych i biznesowych. Kompleksowo i na każdym etapie życia firmy.

Restrukturyzacja, upadłość, likwidacja Firmy

W dobie zmieniającego się otoczenia prawno- gospodarczego nawet największa firma może utracić płynność finansową. Współpracując z doradcami restrukturyzacyjnymi oraz z syndykami zapewniamy skuteczne i sprawdzone rozwiązania.

Prawo spółek handlowych

 

Rzetelnie doradzamy zarówno dojrzałym spółkom prawa handlowego jak i start-up’om. Specjalizujemy się w organizacji  spółek kapitałowych, w tym S.A., Sp. z o.o., Sp. k., PSA.

Prawo budowlane i nieruchomości

Obsługa prawna budownictwa i obrotu nieruchomościami w zakresie m.in. negocjacje i zawieranie umów, podziały i scalanie nieruchomości, rozgraniczenia zasiedzeń i uwłaszczeń. Reprezentacja przed sądami powszechnymi i administracyjnymi. 

Doradztwo podatkowe

W praktyce zarówno rozwiązywanie aktualnych problemów podatkowych,  tworzenie optymalnych podatkowo koncepcji jak i pomoc we wdrożeniu ustalonych rozwiązań podatkowych.

Doradztwo transakcyjne

Wspieramy Klientów  wieloletnim doświadczeniem w pełnym zakresie zagadnień związanych z transakcjami nabycia, sprzedaży  przedsiębiorstw i spółek oraz restrukturyzacji. Od planowania, po ocenę warunków transakcji, strategiczne wsparcie i  nadzór nad realizacją.  

Windykacja należności

Z myślą o przedsiębiorcach, których należności nie zostały wypłacone w uzgodnionym czasie lub na określonych warunkach płatności stworzono możliwość windykacji należności. Instytut zabezpiecza należność Klientów i dochodzi ich na drodze sądowej.

Ochrona znaku towarowego i innych własności przemysłowych

Prawidłowa ochrona posiadanej lub wykorzystywanej własności intelektualnej umożliwia osiągnięcie przewagi konkurencyjnej, zbudowanie rozpoznawalności i renomy . Jako wartość niematerialna i prawna może stanowić istotny składnik majątku przedsiębiorstwa.

OBSZARY PRAKTYK PRAWA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH >>

Daj nam znać, czego potrzebuje Twoja Firma